2018 Out of State Opponents

Board to discuss Out of State opponents. General discussion about Out of State teams.

Moderator: Moderator Group

2018 Out of State Opponents

Postby Up Football Fan » Fri Jan 19, 2018 2:44 pm

2018 Out of State Opponents (last updated Sept. 16...)

(Wisconsin and Indiana schools begin their seasons 1 week before Michigan schools). 11-Man opponents listed first followed by 8-Man opponents.

11-MAN:

WISCONSIN

Fond du Lac Cardinals (5-0)

08-17 at Kimberly (W 31-28)
08-24 Schofield D. C. Everest (W 49-0)
08-31 at Appleton North (W 30-7)
09-07 at Kingsford (MI) (W 49-6)
09-14 Hortonville (W 63-20)
09-20 at Oshkosh North
09-28 Oshkosh West
10-05 at Neenah
10-12 Stevens Point

Fond du Lac St. Mary's Springs Ledgers (5-0)

08-17 Markesan (W 51-0)
08-24 at Amherst (W 34-0)
08-31 Kingsford (MI) (W 35-0)
09-07 at Cedar Grove-Belgium (W 28-0)
09-14 at F. d. L. Winnebago Lutheran (W 42-7)
09-21 Omro
09-28 at Laconia
10-06 Mayville
10-12 at Lomira

Kaukauna Galloping Ghosts (3-2)

08-17 Wisconsin Rapids Lincoln (W 45-6)
08-24 at Hortonville (L 18-25, OT)
08-31 at Menominee (MI) (W 21-0)
09-07 Marshfield (L 21-24)
09-14 Oshkosh West (W 37-20)
09-21 at Appleton North
09-28. at Appleton East
10-05 Kimberly
10-12 at Appleton West

Lakeland Union Thunderbirds (1-4)

08-17 at Hayward (W 43-13)
08-24 Bloomer (L 14-42)
08-31 at Medford (L 32-34)
09-07 Antigo (L 13-28)
09-14 at Mosinee (L 27-45)
09-21 Merrill
09-28 at Ashland
10-05 Marquette (MI)
10-12 Rhinelander

Lomira Lions (2-3)

08-17 Horicon/Hustisford (L 13-22)
08-24 at Campbellsport (W 28-6)
08-31 at Mayville (L 13-29)
09-07 Laconia (W 28-6)
09-14 Omro (L 7-28)
09-21 at F. d. L. Winnebago Lutheran
09-28 Kohler/S. Lutheran/S. Christian
10-05 at Kingsford (MI)
10-12 F. d. L. St. Mary's Springs

Marinette Marines (2-3)

08-17 at Wrightstown (L 8-35)
09-25 Menominee (MI) (W 22-20)
08-31 Oconto Falls (W 34-27)
09-07 at Little Chute (L 8-33)
09-14 Luxemburg-Casco (L 20-49)
09-21 at Clintonville
09-28 Denmark
10-05 at Freedom
10-12 Appleton Fox Valley Lutheran

Medford Raiders (3-2)

08-17 at Rice Lake (L 32-46)
08-24 at Chippewa Falls (L 8-35)
08-31 Lakeland Union (W 34-32)
09-07 at Rhinelander (W 36-7)
09-14 Menominee (MI) (W 26-7)
09-21 Antigo
09-28 at Mosinee
10-05 Merrill
10-12 at Ashland

Menasha Blue Jays (5-0)

08-17 Waupaca (W 33-7)
08-24 Kingsford (MI) (W 14-7)
08-31 Appleton Xavier (W 41-21)
09-07 at Shawano (W 52-22)
09-14 at New London (W 34-28)
09-21 Green Bay West
09-28 West DePere
10-05 at Green Bay East
10-12 Seymour

Schofield D. C. Everest Evergreens (2-3)

08-17 at Appleton North (L 0-55)
08-24 at Fond du Lac (L 0-49)
08-31 Oshkosh West (L 14-43)
09-07 Appleton East (W 13-7, OT)
09-14 at Wausau West (W 21-14)
09-21 at Escanaba (MI)
09-28 Stevens Point
10-05 at Marshfield
10-12 Wisconsin Rapids Lincoln

Southern Door Eagles (3-2)

08-17 at Winneconne (L 6-37)
08-24 Wausau East (W 20-14)
08-31 at Oconto (W 28-6)
09-07 Kewaunee (L 12-41)
09-14 at Algoma (W 16-7)
09-21 at Menominee (MI)
09-28 Peshtigo
10-05 at Sturgeon Bay
10-12 Coleman

Wausau East Lumberjacks (1-4)

08-17 Osceola (L 21-35)
08-24 at Southern Door (L 14-20)
08-30 Rhinelander (W 13-12)
09-07 Merrill (L 14-26)
09-14 at Wisconsin Rapids Lincoln (L 14-40)
09-22 Kingsford (MI)
09-28 at Antigo
10-05 Wausau West
10-12 at Mosinee

ILLINOIS

Chicago Christ the King Jesuit College Prep Gladiators (0-4)

08-25 at Melrose Park Walther Christian (L 20-26, OT)
08-31 at Lombard Montini (L 0-42)
09-07 at Westmont (L 0-45)
09-15 at Orchard Lake (MI) St. Mary's Prep (L 8-63)
09-22 Canada Prep Football Academy
09-28 at Chicago Leo
10-05 Gary (IN) Roosevelt
10-13 at South Beloit
10-19 at Olympia Fields Rich Central

Chicago Little Village Lawndale Phoenix (2-2)

08-24 at Lake Odessa (MI) Lakewood (L 0-53)
09-01 Chicago Carver Military (W 26-25)
09-08 at Chicago Whitney Young (L 14-51)
09-14 Chicago DuSable (W 28-0)
09-22 at Chicago Woodlawn
09-27 Chicago Juarez
10-05 at Chicago Bogan
10-11 Chicago North Grand
10-

Crete-Monee Warriors (1-3)

08-24 Frankfort Lincoln-Way East (L 7-20)
08-31 Chicago Brother Rice (L 16-42)
09-07 at Morris (L 19-21)
09-15 at Chicago Hts. Bloom Twp. (W 66-23)
09-21 at Park Forest Rich East
09-28 Olympia Field Rich Central
10-05 Richton Park Rich South
10-12 at Kankakee
10-19 at Benton Harbor (MI)

East St. Louis Flyers (3-1)

08-25 vs Detroit (MI) Martin Luther King (L 38-52)
09-01 St. Louis (MO) Trinity Catholic (W 32-26, 3OT)
09-07 at Edwardsville (W 34-21)
09-15 Belleville East (W 56-0)
09-21 at Collinsville
09-28 Belleville West
10-05 at Massillon (OH) Washington
10-12 O'Fallon
10-19 at Alton

Park Forest Rich East Rockets (3-1)

08-24 at Urbana (W 36-6)
09-01 Bloomington (L 14-21)
09-07 at Ypsilanti (MI) (W 46-0)
09-15 at Harvey Thornton (W 46-35)
09-21 at Crete-Monee
09-29 Chicago Hts. Bloom Twp.
10-05 at Olympia Field Rich Central
10-13 Richton Park Rich South
10-19 at Kankakee

Wilmette Loyola Academy Ramblers (2-2)

08-24 at Rockford (MI) (W 27-7)
08-31 at Winnetka New Trier (W 40-3)
09-08 Chicago Mt. Carmel (L 12-17)
09-14 at Chicago Brother Rice (L 3-35)
09-21 at Chicago St. Ignatius College Prep
09-29 Lombard Montini Catholic
10-05 at Chicago DeLaSalle
10-12 at Chicago St. Rita
10-20 New Lenox Providence Catholic

INDIANA

Elkhart Central Blue Blazers (3-2)

08-17 at Elkhart Memorial (W 38-7)
08-24 Goshen (W 52-6)
08-31 at Monroe (MI) (L 16-19)
09-07 at Benton Harbor (MI) (W 35-12)
09-14 South Bend St. Joseph (L 27-29)
09-21 at Mishawaka
09-28 South Bend Adams
10-05 Mishawaka Penn
10-12 at New Prairie

Elnora North Daviess Cougars (2-3)

08-17 Tecumseh (W 24-8)
08-24 Farmersburg North Central (L 0-52)
08-31 at Eastern Greene (L 6-35)
09-07 at Washington (L 24-28)
09-14 West Vigo (W 21-14)
09-21 Linton-Stockton
09-28 Niles (MI) Brandywine
10-05 at North Knox
10-12 at Springs Valley

Fremont Eagles (0-5)

08-17 at Southern Wells (L 0-42)
08-24 Three Oaks (MI) River Valley (L 24-38)
08-31 Adrian (MI) Lenawee Christian (L 6-45)
09-07 at Pittsford (MI) (L 7-42)
09-14 at Central Noble (L 0-55)
09-21 Churubusco
09-28 at Butler Eastside
10-05 Prairie Heights
10-12 at LaGrange Lakeland

Gary Roosevelt Panthers (2-3)

08-17 at Gary West Side (W 32-18)
08-24 at Calumet (L 14-68)
09-01 at Indianapolis Tindley (W 50-15)
09-07 Osceola Grace Eagles (L 16-27)
09-15 Gary Thea Bowman Academy (L 24-42)
09-21 at Hobart River Forest
09-29 at Benton Harbor (MI)
10-05 at Chicago (IL) Christ the King Jesuit
10-13 at Indianapolis Crispus Attucks

Mishawaka Penn Kingsman (4-1)

08-17 Valparaiso (W 21-3)
08-24 at Merrillville (W 28-16)
08-31 Birmingham (MI) Brother Rice (L 7-13)
09-07 at Orchard Lake (MI) St. Mary (W 20-17)
09-14 at South Bend John Adams (W 48-14)
09-21 South Bend St. Joseph
09-28 New Prairie
10-05 at Elkhart Central
10-12 Mishawaka

Noblesville Guerin Catholic Golden Eagles (4-1)

08-17 LaFayette McCutcheon (L 13-19, OT)
08-24 at Lafayette Catholic Central (W 40-7)
08-31 Indianapolis Heritage Christian (W 48-7)
09-07 at Indianapolis Howe (W 45-0)
09-14 Columbus North (W 17-10)
09-21 at Indianapolis Chatard
09-28 at Pontiac (MI) Notre Dame Prep
10-05 Indianapolis Brebeuf Jesuit
10-12 Indianapolis Roncalli

South Bend John Adams Eagles (2-3)

08-17 at Northridge (L 12-21)
08-24 Lowell (MI) (W 33-6)
08-31 at South Bend Riley (W 46-12)
09-07 Mishawaka (L 27-51)
09-14 Miswawaka Penn (L 14-48)
09-21 at New Prairie
09-28 at Elkhart Central
10-05 South Bend Washington
10-12 South Bend St. Joseph

OHIO

Columbus COF Academy Ironmen (0-4)

08-24 at Wexford (PA) North Allegheny (L 20-45)
08-31 at Huber Heights Wayne (L 6-42)
09-07 at Lima Senior (L 14-26)
09-14 Cleveland St. Ignatius (L 0-35)
09-22 at Lakewood St. Edward
09-28 at Detroit (MI) Catholic Central
10-05 at Birmingham (MI) Brother Rice
10-12 Dayton Dunbar
10-19 St. Louis (MO) Christian Brothers
10-26 at Bradenton (FL) IMG Academy

Columbus Northland Vikings (2-2)

08-24 Zeeland (MI) West (L 27-28)
08-31 at Whitehall-Yearling (L 6-42)
09-07 Granville (W 28-21)
09-14 at Columbus Centennial (W 35-0)
09-21 Columbus Mifflin
09-28 at Columbus Whetstone
10-05 Columbus Linden McKinley
10-12 at Dayton Ponitz
10-19 at Columbus East
10-26 Columbus Beechcroft

East Cleveland Shaw Cardinals (2-2)

08-25 Shaker Heights (L 6-20)
09-01 at Detroit (MI) Delta Prep Academy/Social Justice (L 32-33)
09-07 at Cleveland Heights Lutheran East (W 15-14)
09-14 Cleveland Villa Angela-St. Joseph (W 47-0)
09-21 at Columbiana Crestview
09-28 at Warrensville Heights
10-05 Maple Heights
10-12 at Bedford
10-19 Cleveland Heights
10-26 at Lorain

Lakewood St. Edward Eagles (2-2)

08-24 at Mentor (L 39-42)
08-31 Detroit (MI) Cass Tech (L 20-21)
09-07 Erie (PA) Cathedral Prep (W 35-3)
09-15 at Cincinnati Elder (W 36-30)
09-22 Columbus COF Academy
09-29 at Akron Buchtel
10-06 Indianapolis (IN) Cathedral
10-12 Nepean (ON) Football North-St. Joseph
10-20 at Cincinnati Archbishop Moeller
10-26 Cleveland St. Ignatius

Stryker Panthers (0-4)

08-24 Holgate (L 14-57)
08-31 at Ottawa Lake (WI) Whiteford (L 0-64)
09-07 Delphos Jefferson (L 0-47)
09-14 Ottawa Hills (L 13-44)
09-21 at Northwood
09-28 at Oregon Cardinal Stritch
10-05 Toledo Christian
10-12 West Unity Hilltop
10-19 at Montpelier
10-26 at Edon

Sylvania Southview Cougars (1-3)

08-24 Millington (MI) (W 17-14)
08-31 at Fremont Ross (L 21-29)
09-07 Toledo Scott (W 21-24)
09-14 at Whitehouse Anthony Wayne (L 10-37)
09-21 at Perrysburg
09-28 Holland Springfield
10-05 Maumee
10-12 at Napoleon
10-19 Bowling Green
10-26 at Sylvania Northview

Toledo Central Catholic Fighting Irish (4-0)

08-24 Columbus Bishop Hartley (W 42-17)
09-01 at Erial (NJ) Timber Creek (W 45-0)
09-07 at Detroit (MI) Catholic Central (W 34-10)
09-14 at Lima (W 56-7)
09-21 Oregon Clay
09-28 at Toledo Whitmer
10-05 Fremont Ross
10-12 at Toledo St. Francis de Sales
10-19 at Findlay
10-26 Toledo St. John's Jesuit

Toledo St. Francis de Sales Knights (3-1)

08-24 Whitehouse Anthony Wayne (L 10-42)
08-31 at Temperance-Bedford (MI) (W 52-14)
09-07 Cleveland Heights (W 45-18)
09-14 at Oregon Clay (W 43-3)
09-21 Findlay
09-28 at Toledo St. John's Jesuit
10-05 Lima City
10-12 Toledo Central Catholic
10-19 at Toledo Whitmer
10-26 Fremont Ross

Toledo Scott Bulldogs (4-0)

08-23 Ann Arbor (MI) Gabriel Richard (W 50-35)
08-31 at Fostoria (W 45-13)
09-07 at Sylvania Southview (W 24-21)
09-15 at Akron Kenmore-Garfield (21-6)
09-21 at Huron
09-28 Toledo Rogers
10-05 Toledo Start
10-12 at Toledo Waite
10-19 at Toledo Woodward
10-25 Toledo Bowsher

Toledo Waite Indians (3-1)

08-23 at Sylvania Northview (W 20-12)
08-31 Maumee (W 21-6)
09-07 at Oregon Clay (W 30-28)
09-15 at Lima Central Catholic (L 20-67)
09-21 Detroit (MI) Leadership Academy
09-27 Toledo Start
10-05 at Toledo Woodward
10-11 Toledo Scott
10-19 at Toledo Bowsher
10-26 Toledo Rogers

Toledo Whitmer Panthers (3-1)

08-24 Canton Glen Oak (W 41-10)
08-31 Detroit (MI) Catholic Central (L 7-35)
09-07 at Perrysburg (W 45-15)
09-14 at Toledo St. John's Jesuit (W 43-39)
09-21 Lima
09-28 Toledo Central Catholic
10-05 at Oregon Clay
10-12 at Fremont Ross
10-19 Toledo St. Francis de Sales
10-26 at Findlay

CANADA

Hamilton St. Thomas More Catholic Knights (1-1)

09-07 at Chelsea (MI) (L 0-28)
09-14 at Hamilton St. Jean de Brebeuf (W 31-6)
09-21 Hamilton Cardinal Newman
09-28 Hamilton St. Mary Catholic
10-05 Hamilton Bishop Tonnos
10-12 at Hamilton Cathedral
10-19
10-26 at Hamilton Bishop Ryan

London Catholic Central Crusaders (1-1)

09-07 at Dearborn (MI) Divine Child (L 23-28)
09-14 at Toronto Upper Canada College (W 34-20)
09-20 New Market Huron Heights
09-27 London St. Thomas Aquinas
10-04 London St. Andre Bessette
10-12 London Regina Mundi College
10-18 at London Holy Cross Catholic
10-24 at St. Thomas St. Joseph's Catholic

London St. Thomas Aquinas Flames (0-1)

09-07 at Warren (MI) DeLaSalle (L 0-57)
09-14 Kitchener Eastwood Collegiate Institute (game cancelled)
09-20 at London Mother Teresa Catholic
09-27 at London Catholic Central
10-04 London Holy Cross Catholic
10-12 St. Thomas St. Joseph's Catholic
10-18 at London St. Andre Bessette
10-25 at London Regina Mundi Catholic

Windsor Holy Names Knights (1-2)

08-30 at Bloomfield Hills (MI) Cranbrook-Kingswood (L 13-27)
09-08 at Birmingham (MI) Brother Rice (L 21-42)
09-14 at Essex (W 51-0)
09-20 Windsor Sandwich
09-27 LaSalle St. Thomas of Villanova
10-05 at Windsor Herman
10-11 Windsor Catholic Central
10-19 at Windsor L'Essor
10-26 Windsor Kennedy

8-MAN:

WISCONSIN

Florence Bobcats (4-0)

08-17 (scrimmage vs Forest Park (MI))
08-24 at Lena/STAA (W 44-0)
08-30 at Chippewa Falls McDonell Catholic (W 52-8)
09-07 at Phillips (W 34-8)
09-14 Carney-Nadeau (MI) (W 62-6)
09-21 at Port Edwards
09-28 North Dickinson (MI)
10-05 North Central (MI)
10-13 at Menominee Indian

Phillips Loggers (2-3)

08-17 at Port Edwards (W 38-3)
08-25 vs Oakfield (at Wausau Newman) (L 26-31)
08-30 at Stephenson (MI) (L 18-44)
09-07 Florence (L 8-34)
09-14 Chippewa Falls McDonell (W 49-22)
09-21 Forest Park (MI)
09-29 at Chippewa Falls McDonell
10-05 Wisconsin Heights
10-12 Wausau Newman Catholic

Wausaukee Rangers (3-2)

08-17 Wausau Newman Catholic (L 0-33)
08-24 at Sevastopol (L 0-36)
08-30 Oneida Nation (W 52-0)
09-08 at Green Bay NEW Lutheran (W 28-14)
08-14 Menominee Indian (W 50-0)
09-21 at Lena/STAA
09-28 Gillett
10-05 at Gibraltar
10-12 Bowler/Gresham (Forfeit win, conference)
10-12 Superior Central (MI)

Wisconsin School for the Deaf Firebirds (0-3)

08-30 at Alden-Hebron (IL) (L 22-46)
09-06 Kansas School for the Deaf (L 6-48)
09-15 New Mexico School for the Deaf (L 6-70)
09-22 at Illinois School for the Deaf
09-29 at Iowa School for the Deaf
10-04 Flint Michigan School for the Deaf
10-13 at Minnesota State Academy for the Deaf
10-17 Missouri School for the Deaf

ILLINOIS

Illinois School for the Deaf Tigers (0-2)

08-
08-
09-07 at Milford/Cissna Park (L 14-58)
09-15 at Rockford Christian Life (L 8-48)
09-22 Wisconsin School for the Deaf
09-29 at Alden-Hebron
10-06 at Minnesota State Academy for the Deaf
10-09 Kansas School for the Deaf
10-13 at Flint Michigan School for the Deaf
10-
10-26 Missouri School for the Deaf

Lake Forest Academy Caxys (2-1)

08-
09-01 Milford/Cissna Park (L 38-60)
09-07 at Rockford Christian Life (W 48-22)
09-14 at Judah Christian (W 47-12)
09-22 Westminster Christian (cancelled)
09-29 Rockford Christian Life
10-
10-12 at Alden-Hebron
10-19 at Camden-Frontier (MI)

MINNESOTA

Minnesota State Academy for the Deaf Trojans (0-2)

09-08 Oklahoma School for the Deaf (L 22-52)
09-15 at Kansas School for the Deaf (L 14-58)
09-22 at Flint Michigan School for the Deaf
09-29 Missouri School for the Deaf
10-06 Illinois School for the Deaf
10-13 Wisconsin School for the Deaf
10-20
10-27 at Iowa School for the Deaf
Support your local school district.
User avatar
Up Football Fan
Moderator
 
Posts: 6067
Joined: Sun Jul 21, 2002 6:45 pm
Location: Crystal Falls, MI

Re: 2018 Out of State Opponents

Postby steve grinsteiner » Sun Jan 28, 2018 9:26 pm

Is Stephenson playing Phillips this year again?
steve grinsteiner
All UP
 
Posts: 672
Joined: Tue Jul 18, 2006 5:09 pm
Location: Stephenson

Re: 2018 Out of State Opponents

Postby Red » Mon Jan 29, 2018 9:07 am

steve grinsteiner wrote:Is Stephenson playing Phillips this year again?


Yes, on Thursday, August 30th in Stephenson.
Red
UP Fan
 
Posts: 8
Joined: Fri Apr 07, 2017 9:43 am

Re: 2018 Out of State Opponents

Postby steve grinsteiner » Mon Feb 12, 2018 4:45 pm

I believe Florence will be playing North Dickinson for week 6 (week 7 in WI). Florence is hosting Carney Nadeau for week 4 (week 5 in WI). Stephenson is hosting Phillips in week 2 (week 3 in WI).

Kingsford is playing at Fond du Lac St Mary's Springs in week 2 (week 3) and Fond du Lac week 3 (week 4) and Wausau East week 5 (week 6).

Escanaba is hosting DC Everest in week 5 (week 6)

Is Menominee playing Kaukauna again this season?
steve grinsteiner
All UP
 
Posts: 672
Joined: Tue Jul 18, 2006 5:09 pm
Location: Stephenson

Re: 2018 Out of State Opponents

Postby Hambone » Wed Feb 21, 2018 11:51 am

Detroit Martin Luther King is playing East St. Louis week 1, if you want to see something interesting I suggest you watch the documentary 89 Blocks about the Flyers program. It's a Fox documentary produced by LeBron James, really good stuff.
User avatar
Hambone
Moderator
 
Posts: 3689
Joined: Mon Jul 22, 2002 2:51 pm

Re: 2018 Out of State Opponents

Postby amped0808 » Thu Feb 22, 2018 1:12 am

Hambone wrote:Detroit Martin Luther King is playing East St. Louis week 1, if you want to see something interesting I suggest you watch the documentary 89 Blocks about the Flyers program. It's a Fox documentary produced by LeBron James, really good stuff.


Hear that program is pretty good in Illinois. Good pickup for MLK. Will have to check out the documetary when I go down to Southern Illinois this weekend.
2013 Wissports HOF Inductee
Wissports Message Board Moderator
Once a Warrior always a Warrior
Twitter:https://twitter.com/Captain_Joe08
User avatar
amped0808
All UP
 
Posts: 687
Joined: Thu Jan 26, 2012 12:40 am
Location: Milwaukee WI

Re: 2018 Out of State Opponents

Postby steve grinsteiner » Fri Mar 30, 2018 8:12 pm

Menominee is playing Kaukauna WI on Friday August 31 per Kaukauna high school website. Game will be in Menominee that night.
steve grinsteiner
All UP
 
Posts: 672
Joined: Tue Jul 18, 2006 5:09 pm
Location: Stephenson

Re: 2018 Out of State Opponents

Postby Up Football Fan » Sun Sep 16, 2018 10:18 am

updates
Support your local school district.
User avatar
Up Football Fan
Moderator
 
Posts: 6067
Joined: Sun Jul 21, 2002 6:45 pm
Location: Crystal Falls, MI

Re: 2018 Out of State Opponents

Postby ftballfan » Wed Sep 19, 2018 8:07 pm

ftballfan
UP Football Guru
 
Posts: 406
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:33 pm


Return to Out of State Board

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest